Cam Balkon Sistemleri

Cam balkonlar ülkemizde 10 yıldan biraz daha uzunca bir süredir kullanılmaktadır. Cam balkon sistemleri nedir sorusunun cevabı, en basit manasıyla, balkonların etrafının tamamen cam ile çevrelenmesi ve bu alanların da kapalı bir mekan gibi kullanılmasıdır. Ancak cam balkon sistemleri yalnızca balkonlar için değil; teraslar, restoranlar ve kafeler gibi farklı alanlar için de kullanılabilmektedir.

Cam balkonlar tasarım ve uygulama konusunda çok çeşitli çözümler sunar. Camın sahip olduğu estetik ve dayanım özellikleri bu alanlarda çeşitlilik yaşanmasının en önemli nedenidir. Balkon sistemleri görünüm olarak düz ve yuvarlak balkon sistemleri olarak ayrılırken, kullanılan malzemeler açısından dakatlanmalı cam balkon sistemleri ve raylı cam balkon sistemleri olarak ayrılmaktadır.

Metrajı metre kare cinsinden hesaplanan cam balkonların fiyatları da kullanacağınız cam balkon tipi ve malzeme çeşitine göre kabaca bir tahminle 150 -300 TL arasında değişmektedir.

Cam balkon sistemleri, balkonunuzu dış etkilere (yağmur,güneş,soğuk hava, toz vb) maruz kalmadan rahatça kullanmanızı sağlar, binanızın ısı ve ses yalıtımına katkıda bulunur, şık bir tasarım ile çocuklarınız için bir oyun alanına dönüşür, çok çeşitli dizayn ve renk seçenekleriyle binanıza estetik bir görünüm kazandırır, herhangi bir kolon veya taşıyıcı sisteme ihtiyaç duymadan dayanıklı camlar kullanılarak yapıldığı için manzaranızda bir kayba neden olmaz, temizliği kolaydır ve ekstra bir yük getirmez, evinizin kullanım alanlarının artmasını sağlar ve dairenizin güvenliğine de dolaylı olarak katkıda bulunur.

Bu sistemlerin yukarıdaki avantajlarına belki çok daha fazlası da eklenebilir; ancak cam balkonların dezavantajları da yok değil. Bunlardan en önemlisi de sanırım rutubet sorunu ortaya çıkarmasıdır. Aslında ortaya çıkan bu rutubetin temel nedeni balkonun su ile temizlendikten sonra yeterince havalandırılmamasıdır. Bu durum, hergün belirli aralıklarla havalandırma yapılarak çözülebilir. Bunun yanında konut sahiplerinin cam balkon ile kapladıkları alanları amacına uygun kullanmamaları da farklı sorunlara neden olabilmektedir. Bu alanlar dizayn aşamasında balkon olarak tasarlandığı için taşıyacakları yükler de buna göre hesaplanmıştır. Ancak insanların bu alanları eşya veya malzeme depolamak için kullanmaları aşırı yüklemeye neden olup bina statiğini olumsuz etkileyebilir.

Yukarıdaki sorunlara ek olarak cam balkon sistemleri yerel yönetimler ve konut sahipleri arasında sorun yaşanmasına da neden olabilir. Çıkma nitelikteki balkonların PVC ve cam ile kapatılması ruhsat gerektirmektedir. Gömme tipteki balkonlar içinse ruhsat gerekmez; ancak binanın mimari güzelliği değişeceğinden kat maliklerinin 4/5'inin rızası alınarak tadilata başlanılması gerekmektedir.

Yukarıda saydıklarımı toparlayacak olursak, ruhsat almayı gerektirmeyen tadilatlarda; yani yapılan tadilatın daire taban alanı dışında yeni ve fazladan bir alan kazandırmaması (gömme tip balkon olması durumu), çekme mesafesinin ihlal edilmemesi ve yapılan tadilatın taşıyıcı unsurları etkilememesi (bina statiğini değiştirmemesi) nedeniyle yerel yönetimler bu tür tadilatların yıkımı yoluna gidemez ve para cezası da uygulayamaz. Yinede bu tür tadilat yapacak bina sahiplerinin, yukarıdaki şartları ihlal etmediklerinden emin olmaları için bulundukları yerel yönetimlerle iletişime geçmeleri ve bu konuda bilgi almaları daha doğru olacaktır.

Copyright © 1997 - 2012 Safa Tüm hakları saklıdır. Bu sitenin içeriği, tasarımı ve yazılımı, Safa'a aittir ve telif hakkı kanunlarıyla korunmaktadır. Yazılı izin olmadan kullanılamaz
Cam Balkon Sistemleri - Cam balkon Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli / Safa Cam Balkon Bursa
Cam Balkon Sistemleri/Safa Cam Balkon Bursa/Hürsa Yapı Balkon Cam Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. Albert Genau Bursa Üretici Bayii olarak bursa ve bölgesinde bayilik çalışmalarımız devam etmektedir.
cam, balkon, sistemleri, bursa, fiyatları, albert, genau, yapan, firmalar, sürgülü, camlama, firmaları, katlanır, temperli, lamine, perdeli, ısıcamlı, kış, bahçesi, beşevler